Sławomir H. Zaręba

Katedra: Socjologii Religii
E-mail: s.zareba@uksw.edu.pl
Nr orcid: 0000-0001-7426-623X
Pełnione funkcje: Kierownik Katedry Socjologii Religii; Kierownik Pracowni Badawczej Polski Pomiar Postaw i Wartości (PPPiW)

Absolwent Akademii Teologii Katolickiej; magisterium, doktorat, habilitacja oraz profesura z socjologii religii. W latach 1996-2009 związany z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego SAC uczestniczy w badaniach statystycznych i socjologicznych dotyczących instytucji religijnych oraz postaw religijnych i społecznych Polaków. Od roku 2000 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego pełniąc kolejno następujące funkcje administracyjne: prodziekana Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych (2008-2012), dyrektora Instytutu Socjologii (2012-2016) oraz dziekana Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych (2016-2019). W latach 2016-2019 – senator z ramienia Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych. Członek kolegium profesorskiego i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego księży Pallotynów w Ołtarzewie, prowadzący wykłady z katolickiej nauki społecznej oraz socjologii religii. Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz członek Towarzystwa Naukowego Franciszka Salezego. Autor publikacji naukowo-badawczych, raportów postbadawczych oraz artykułów naukowych. Od roku 2009 współzałożyciel oraz kierownik Pracowni Badawczej Polskiego Pomiaru Postaw i Wartości. Kierownik katedry socjologii religii. W latach 2013-2020 – redaktor naczelny Uniwersyteckiego Czasopisma Socjologicznego Academic Journal of Sociology. W latach 2016-2020 członek Rady Fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej.