Miło nam poinformować, że ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW został laureatem Nagrody Naukowej I stopnia Rektora UKSW.
Do Nagrody Rektora, przyznawanej za dorobek naukowy z ostatnich pięciu lat (2017-2021), Dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego, jednomyślnie poparty przez Dyrektorów i Zastępców Dyrektorów wszystkich Instytutów Naukowych Wydziału, zgłosił następujące prace ks. prof. P. Mazurkiewicza:
- Książkę Europa jako Kinderniespodzianka, wydaną przez Ośrodek Myśli Politycznej w Krakowie, w roku 2017 (Ośrodek Myśli Politycznej (omp.org.pl) )
- Książkę Dwie wieże i minaret. Szkice z katolickiej nauki społecznej, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe UKSW w roku 2017 (Dwie wieże i minaret. Szkice z katolickiej nauki społecznej (uksw.edu.pl) )
- Artykuł Policy on Religion in the European Union, opublikowany w „Religions” 11/10/2020 (Religions | Free Full-Text | Policy on Religion in the European Union (mdpi.com);
- Artykuł Religious Freedom in the Time of the Pandemic, opublikowany w „Religions” 12/02/2021 (Religions | Free Full-Text | Religious Freedom in the Time of the Pandemic (mdpi.com).
Przedłożone do oceny uczelnianej komisje prace dotyczą kwestii związków religii z polityką oraz przemian duchowych, kulturowych i instytucjonalnych, jakie zachodzą we współczesnej polityce, w tym refleksji prowadzonej w ramach katolickiej nauki społecznej. Podejmują zatem badania z dziedziny szeroko rozumianych nauk społecznych, dotykając zagadnień na styku politologii, socjologii, filozofii i teologii. Od strony ewaluacji dyscypliny nauk o polityce i administracji na naszym Uniwersytecie przynoszą Instytutowi Nauk o Polityce i Administracji 400 pkt.
Ponadto, we wskazanym wyżej okresie ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz kierował zespołem badawczym, który zrealizował przełomowe badania nad totalitaryzmem, jak i w zakresie metodologii jego badań. Wyniki badań w polskiej wersji językowej spotkały się z bardzo pozytywnymi recenzjami w środowisku naukowym (m.in. prof. Krzysztofa Koseły [Uniwersytet Warszawski], prof. Bogdana Szlachty [Uniwersytet Jagielloński], prof. Paula Dembińskiego [Uniwersytet Fryburski]). Anglojęzyczna publikacja ukaże się w tym roku w wydawnictwie Brill.
Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz swój kontakt ze światem akademickim rozpoczął na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera na podstawie pracy Analiza stanu oświetlenia elektrycznego oraz potrzeb i możliwości jego poprawy w wybranych salach muzealnych. W latach 1983-88 studiował teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, a od roku 1986 także filozofię na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii. Równolegle do studiów teologicznych i filozoficznych odbywał formację seminaryjną i dokładnie 33 lata temu, 28. Maja 1988 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Doktorat z socjologii Kościół w społeczeństwie otwartym. Spór o obecność Kościoła w okresie transformacji ustrojowej obronił na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w roku 1996, a w 2002 roku uzyskał habilitację w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk na podstawie rozprawy: Europeizacja Europy. Tożsamość kulturowa Europy w kontekście procesów integracji W 2009 roku uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych (kwiecień 2009) na podstawie książki Przemoc w polityce (Ossolineum 2006) oraz całości dorobku naukowego.
Ksiądz prof. Piotr Mazurkiewicz intensywną pracę naukową, przekładającą się na autorstwo blisko 350 artykułów naukowych w czasopismach i pracach zbiorowych w kraju i za granicą (głownie w USA, Włoszech, Francji i Niemczech), oraz autorstwo lub redakcję ponad dwudziestu monografii, łączył z pełnieniem wielu istotnych funkcji w świecie akademickim, jak i poza nim. Nie wyliczając ich wszystkich, wspomnieć należy, iż w latach 2005-2008 był dyrektorem Instytutu Politologii naszego Uniwersytetu, a w latach 2019 – 2020 pierwszym dziekanem nowoutworzonego Wydziału Społeczno-Ekonomicznego. Obecnie kieruje czasopismem Chrześcijaństwo-Świat-Polityka, oraz Międzynarodowym Centrum Katolickiej Nauki Społecznej na naszym Wydziale. Ponadto, w latach 2008-2012 był sekretarzem generalnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), a następnie pracował w Papieskiej Radzie do spraw Rodziny w Rzymie. Od roku 2019 jest wiceprzewodniczącym Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności.
Linki:
Regulamin Nagrody Naukowej Rektora UKSW
Program „W powiększeniu” poświęcony dorobkowi naukowemu ks. prof. P. Mazurkiewicza
Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (tvp.pl)
Audycja radiowa „Lumen” poświęcona książce „Europa jako kinderniespodzianka”
“Europa jako kinder niespodzianka” – Redakcja Programów Katolickich – polskieradio.pl