Prof. Stanisław Grygiel – jeden z najważniejszych przedstawicieli światowej filozofii, zwłaszcza katolickiej, wybitny badacz zjawisk społecznych otrzymał doktorat honoris causa UKSW
Uroczystość, która odbyła się 30 czerwca w Auli Roberta Schumana, zgromadziła władze UKSW na czele z prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej ks. dr hab. Markiem Stokłosą, prof. uczelni; prorektorem ds. studenckich i kształcenia dr hab. Anną Fidelus, prof. uczelni; prorektorem ds. finansowych prof. dr. hab. Markiem Michalskim. Obecni byli przedstawiciele Rady Wydziału Społeczno-Ekonomicznego na czele z dziekanem dr. hab. Michałem Gieryczem, prof. uczelni, która wnioskowała o nadanie tytułu oraz Rady Wydziału Studiów na Rodziną na czele z dziekanem ks. prof. dr. hab. Andrzejem Najdą, która poparła ten wniosek, a także przedstawiciele polskiego środowiska naukowego i kościelnego na czele z abp. Markiem Jędraszewskim, metropolitą krakowskim, rodzina i przyjaciele Laureata. List gratulacyjny w imieniu Konferencji Episkopatu Polski nadesłał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.
Zgromadzonych powitał w imieniu JM Rektora UKSW ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego ks. prorektor Marek Stokłosa, który powiedział, że „życie i posługa profesora Grygla to ogromne świadectwo wiary”, a „dzisiejszy doktorat honorowy to zaszczyt i drogowskaz, jak przeżyć życie, aby przeżyć je dobrze”.
Antropologiczny klucz do rzeczywistości społecznej
Doktorat został przyznany prof. Gryglowi – jak czytamy w uchwale Senatu UKSW – „studentowi, uczniowi i przyjacielowi Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wiernemu interpretatorowi myśli świętego Papieża, niestrudzonemu obrońcy integralnej wizji osoby ludzkiej i praw rodziny, cenionemu filozofowi i niezrównanemu badaczowi zjawisk społecznych, w uznaniu wybitnego wkładu w rozwój antropologii filozoficznej, studiów nad rodziną oraz socjologii rodziny”, doceniono także wytrwałą promocję kultury polskiej za granicą.
Laudację na cześć prof. Grygla wygłosił ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji WSE. Przedstawił główne idee i poglądy Laureata oraz charakterystykę jego życia i twórczości. Powiedział m.in.: „Profesor Grygiel otrzymuje doktorat honoris causa w dziedzinie nauk społecznych. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż antropologia stanowi punkt wyjścia do myślenia o społeczeństwie i państwie. (…) Poprawna antropologia prowadzi do właściwego uporządkowania państwa, którego podstawą jest małżeństwo i rodzina, nazywana podstawową komórką społeczeństwa. (…) Państwo stawiające się ponad małżeństwem, ponad rodziną i ponad narodem jest państwem opresyjnym, gdyż «zakazuje sumieniu człowieka iść pod prąd historii» (Europa to wydarzenie duchowe – St. Grygiel).
Ks. prof. Mazurkiewicz nawiązał również do „intelektualnego spotkania” Laureata z Karolem Wojtyłą, cytując fragment eseju Nie ma filozofii bez prawdy, wolności i szczęścia: „Zastanawiam się, co właściwie zawdzięczam Kardynałowi Wojtyle jako swojemu Profesorowi. Myślę, że na pewno zawdzięczam Mu przekonanie i pewność, że filozofia jest działaniem człowieka tak ważnym i tak poważnym, iż ten, kto czyni z niej grę, igra z ogniem, niebezpiecznym dla niego samego oraz dla jego otoczenia. Ogień hartuje, ale ogień lekkomyślnie traktowany zostawia jedynie zgliszcza i popioły. Nie igra się bowiem bezkarnie z prawdą i z sensem człowieka oraz świata, w jakim dano nam żyć. Zawdzięczam Mu jeszcze jedno: świadomość, że myśleć logicznie można tylko w stanie wolności i tego szczęścia, o którym jest mowa w Kazaniu na górze”.
Ks. Mazurkiewicz zakończył swoją laudację osobistym wyznaniem: „Profesor Stanisław Grygiel był dla mnie zawsze przykładem człowieka, który uczy nie tylko poprzez słowo, ale także poprzez swój sposób życia”.
Do integralności życia i nauczania Doktora honoris causa naszego Uniwersytetu nawiązał także abp Marek Jędraszewski, który powiedział, że droga życia Profesora jest wielkim przesłaniem o Prawdzie, które pozostanie, mimo że obecny świat za wszelką cenę chce żyć we fragmentach, podzielony i niepełny. – Profesor Grygiel jest człowiekiem głębokiej wiary, który związał swój los z Chrystusem i uczy nas, jak rozumieć siebie w Chrystusie i przez wielkie bogactwo europejskiej kultury – zaznaczył abp Jędraszewski.
Prawda i dobro – dary Miłości
Podczas uroczystości głos zabrali za pośrednictwem internetu recenzenci w postępowaniu o nadanie tytułu Doktora hc – prof. Sergio Belardinelli z Uniwersytetu Bolońskiego i prof. Stephan Kampowski z Papieskiego Instytutu Teologicznego w Rzymie.
Pierwszy podkreślił znaczenie badań i twórczości prof. Grygla w kontekście wyzwań kultury gender, sekularyzacji i tożsamości Europy, co czyni go „jednym z głównych protagonistów debaty kulturowej ostatnich lat”. Z kolei prof. Kampowski przypomniał, co oznacza być filozofem według Grygla: to „przyjąć postawę szacunku wobec rzeczywistości, obserwować ją i kontemplować jej piękno”.
Na koniec uroczystości z wykładem zatytułowanym „Prawda i dobro – zapomniany dar Miłości” wystąpił Doktor Honorowy prof. Stanisław Grygiel:
– W darze obecności osoby dla osoby objawia się to, co nazywamy zbawczym miłosierdziem. Samo spostrzeżenie drugiej osoby nie ocala człowieka. Człowieka ocala jej obecność dla niego oraz jego zawierzenia się jej na zawsze. Osoba, której człowiek się zawierza, wyprowadza go z ziemi, do której przypisał się posiadanymi przez siebie spostrzeżeniami, i wprowadza go do krainy metafizyki, w której maleje jego „posiadanie” tego lub owego, a powiększa się jego bycie prawdą i dobrem. Ontologia nieotwarta na pytanie o dar prawdy i dobra nigdy nie wydobędzie się z socjologii, psychologii i innych nauk racjonalistycznie opisujących spostrzeganą rzeczywistość i przykrawających ją do równań kalkulującego rozumu. Taka ontologia nie znajdzie źródła „wody żywej” (J4,10). Bycie darem, a zatem świadomość tego, kim człowiek powinien się stawać, dają jego doświadczeniu siebie metafizyczny, a zatem i moralny charakter. W tym doświadczeniu poczyna się filozoficzne myślenie Karola Wojtyły” – powiedział prof. Stanisław Grygiel.
Przeczytaj:
Informacje w mediach:
- https://teologiapolityczna.pl/juz-jutro-uroczystosc-nadania-doktoratu-honoris-causa-prof-stanislawowi-gryglowi-1
- http://idziemy.pl/spoleczenstwo/prof-stanislaw-grygiel-doktorem-honoris-causa-uksw-/69911
- https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2021-06/prof-stanislaw-grygiel-doktorem-honoris-causa-uksw.html
- https://misyjne.pl/prof-stanislaw-grygiel-doktorem-honoris-causa-uksw/
- https://m.niedziela.pl/artykul/69792/Prof-Stanislaw-Grygiel-honorowym-doktorem
- https://opoka.news/uroczystosc-nadania-doktoratu-honoris-causa-uksw-prof-stanislawowi-grygielowi
- https://www.gosc.pl/doc/6958009.Profesor-Stanislaw-Grygiel-doktorem-honorowym-UKSW
- https://forumakademickie.pl/zycie-akademickie/prof-stanislaw-grygiel-doktorem-honoris-causa-uksw/
- https://www.ekai.pl/prof-stanislaw-grygiel-doktorem-honoris-causa-uksw/