27 marca zmarł wybitny ekonomista i psycholog, laureat Nagrody Nobla, Daniel Kahneman. Na osiągnięciach badawczych Daniela Kahnemana bazuje program kierunku ekonomia menedżerska.
Przełomowe prace Daniela Kahnemana w dziedzinie ekonomii behawioralnej, wprowadziły ekonomię na nowe tory i na zawsze pogłębiły zrozumienie ludzkich zachowań.
Pod koniec lat sześćdziesiątych Kahneman zainteresował się sposobem, w jaki ludzie podejmują decyzje, i rozpoczął swoje przełomowe badania, nagrodzone później Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2002 roku. Szczególnie interesował go sposób, w jaki ludzie dokonują wyborów pod presją, i wykorzystywał psychologię poznawczą, aby zrozumieć, w jaki sposób ludzie podejmują decyzje ekonomiczne. Doprowadziło to do opracowania teorii perspektywy, która koncentruje się na podejmowaniu decyzji w warunkach niepewności i obecnie jest podstawą analiz i wyjaśnień, dlaczego ludzie nie postępują racjonalnie.
Badania Kahnemana wprowadziły psychologię do ekonomii i podważyły założenie, że ludzie zawsze działają racjonalnie i we własnym interesie, rzucając światło na rozbieżności między teorią ekonomiczną a rzeczywistym zachowaniem. Ujawnił, że decyzje inwestycyjne często opierają się na irracjonalnych czynnikach, takich jak uczciwość, zdarzenia z przeszłości i niechęć do strat. Czynniki te nie były tradycyjnie brane pod uwagę przez ekonomistów. Jego badania skupiały się również na zrozumieniu, w jaki sposób ludzie dokonują osądów i decyzji. Odkrył, że na decyzje ludzi wpływają wewnętrzne uprzedzenia, które mogą prowadzić do błędów w ocenie.
Na osiągnięciach badawczych Daniela Kahnemana bazuje program kierunku ekonomia menedżerska. Jego twórczość będzie nadal inspirować i wpływać na przyszłe pokolenia.