Przejdź do treści

„Zło dobrem zwyciężaj. Ks. Jerzego Popiełuszki koncepcja przemiany człowieka i świata” Konferencja naukowa w Belwederze

Na zdjęciu od lewej: ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski i Krzysztof Ziemiec

W związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w Belwederze odbyła się konferencja naukowa, której współorganizatorem był Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Konferencję „Zło dobrem zwyciężaj. Ks. Jerzego Popiełuszki koncepcja przemiany człowieka i świata” zorganizowała Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Centrum Katolickiej Nauki Społecznej UKSW i Społecznym Komitetem Upamiętnienia 40. rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Podczas konferencji ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW reprezentował ks. dr hab. Marek Stokłosa, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Instytut Nauk o Polityce i Administracji reprezentował ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz. Ksiądz Profesor zacytował w swoim wystąpieniu list Episkopatu Polski sprzed beatyfikacji ks. Jerzego w 2010 r. Podkreśla się w nim aktualność świadectwa i przesłania księdza Jerzego, który uczył jednoczenia się wokół spraw najważniejszych, uwalniania się od nienawiści i budowania murów, które dzielą, zwyciężania zła dobrem, a także stawania w obronie prawdy, godności człowieka oraz ewangelicznych wartości.
Prelegent przywołał sytuacje w różnych okresów życia ks. Jerzego, świadczące o niezłomnej odwadze i zawierzeniu Opatrzności kapłana, który doświadczył dramatycznego dylematu pogodzenia wierności ludziom, za których czuł się odpowiedzialny i przyrzeczenia posłuszeństwa, jakie złożył biskupowi w dniu święceń.

– Zapamiętałem ks. Jerzego jako człowieka wiernego drugiemu człowiekowi niezależnie od okoliczności. Postawa ks. Jerzego także dziś może być dla nas inspiracją – mówił ks. prof. Mazurkiewicz. – Bywał karany nie tylko za obronę swojego różańca, ale także za nielegalne chodzenie w niedzielę do kościoła. Musiał się bez ubrania czołgać po ziemi posypanej żwirem, wiele godzin stać przed strażnikiem obciążony pełnym wojskowym ekwipunkiem, był podtapiany na basenie, ale różańca nie oddał.
Ks. prof. Mazurkiewicz podkreślił, że to właśnie ks. Jerzemu, w 1983 r., podczas akcji usuwania krzyży ze szkół, powierzono na przechowania krzyże z jednego z warszawskich liceów, o czym pamięć staje się szczególnie aktualna dziś, gdy znowu trzeba dawać świadectwa i upominać się o obecność krzyży w miejscach publicznych. Prelegent zaznaczył, że właśnie kapelan „Solidarności” może być dziś dla nas przykładem postawy bezinteresownego poświęcenia. Wiedząc „czego się trzymać”, komu powinniśmy być wierni, mamy szansę wznieść się ponad ciasny egoizm i odkryć sens życia.

13 czerwca 2024