Prof. Konrad Raczkowski w debacie z laureatem Nagrody Nobla z ekonomii prof. Paulem Krugmanem

Prorektor UKSW prof. Konrad Raczkowski, kierujący Centrum Gospodarki Światowej UKSW i jednocześnie Visiting Research Scholar w The City University of New York, gdzie prowadzi wspólne badania naukowe z lauretamem Nagrody Nobla z ekonomii prof. Paulem Krugmanem, zapoczątkowali w miniony weekend w Warszawie wraz z prof. Yochananem Shachmurowem debatę międzynarodową na temat przyszłości Europy.

Prof. Krugman wygłosił wykład specjalny pt. “The Future of Europe”, podczas którego pochwalił między innymi europejską politykę w zakresie ochrony rynku pracy podczas kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, podczas gdy w innych krajach, jak w Stanach Zjednoczonych, bezrobocie znacznie wzrosło. Prof. Krugman dodał, że największym wyzwaniem dla Europy nie są kwestie związane z technologią czy produkcją, lecz kwestie demograficzne związane z wciąż malejącą liczbą Europejczyków. „Często też pokazuje się wolniejszy wzrost w Europie w ostatnich 20 latach w porównaniu z USA jako argument, że Unia Europejska sobie nie radzi. Ale jeśli się popatrzy bliżej, to jest to bardziej historia o umacniającym się dolarze, a różnica wynika też z gorszej demografii. Wzrost PKB na pracującego mieszkańca już nie będzie się różnił” – wskazał prof. Krugman. Jednocześnie jest optymistą i zauważył, że „Europa ma spore atuty, jak na przykład olbrzymi rynek wewnętrzny, aby pozytywnie patrzeć w przyszłość i przetrwać nawet bardzo trudne czasy”. Paul Krugman zwrócił uwagę także, że wbrew powszechnej opinii, to Europa inwestuje więcej niż USA w bezpieczeństwo Ukrainy, a inne wrażenie wynika z tego, iż przekazywane środki przez USA dotyczą przede wszystkim uzbrojenia, zaś wsparcie krajów europejskich dla Ukrainy ma szeroki zakres od gospodarki do bezpieczeństwa.

Następnie odbyła się debata, w której o przyszłości europejskiej gospodarki debatowali prof. Paul Krugman, prof. Yochanan Shachmurove – profesor ekonomii i biznesu w City College i Graduate Center na City University of New York oraz prof. Konrad Raczkowski – Dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.

03 lipca 2024