Przejdź do treści

Graduacja na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym UKSW

Podczas uroczystej graduacji na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym w Auli Schumana na Kampusie Wóycickiego absolwenci odebrali dyplomy ukończenia studiów.

Dyplomy odebrali absolwenci kierunków: bezpieczeństwo wewnętrzne I i II stopnia, ekonomii I stopnia, ekonomii menedżerskiej II stopnia, europeistyki I stopnia, politologii I i II stopnia, pracy socjalnej I stopnia, socjologii I i II stopnia i zarządzania publicznego I stopnia.

Potrzeba odwagi i poczucia przyzwoitości

Dziś kończy się pewien etap Państwa życia. Mam nadzieję, że zachowają Państwo naszą Uczelnię we wdzięcznej pamięci – mówiła dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia. – Zdobyta na studiach wiedza to potencjał, który pomoże Państwu sprostać życiowym wyzwaniom. Wiedza, także ta ogólna, przydaje się w życiu, aby wiedzieć jaką przyjąć postawę, jakie zająć stanowisko. Ważne by to stanowisko umieć obronić, a do tego potrzeba odwagi, która uchroni przed zniechęceniem w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych. Odważny jest nie ten kto się nie boi, lecz ten kto wie, że są rzeczy ważniejsze niż strach. Sukces, jak mówił Winston Churchill, nigdy nie jest ostateczny, porażka nigdy nie jest totalna, liczy się tylko odwaga.

Prorektor, dziękując absolwentom za zaufanie jakim obdarzyli Uczelnię wybierając studia na UKSW, za pracę w kołach naukowych i w samorządzie, nazwała ich „partnerami w procesie kształcenia” i zachęciła do dalszej edukacji w UKSW.

Dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. podkreśliła, że absolwenci uniwersytetu stanowią jego bogactwo, wyraziła też nadzieję, że pozostaną częścią wspólnoty, jaką jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wdzięczność i rozumna samodyscyplina

– Chciałbym Wam życzyć, żeby dzisiejszy dzień był dla Was i dla nas wszystkich dniem wdzięczności – mówił dr hab. Michał Gierycz, prof. ucz., dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW. – Byście zarówno dzisiaj, jak i w całym Waszym życiu umieli przeżywać pełną radość z kolejnych osiągnięć. Będzie ona pełna jedynie wówczas, gdy jej elementem, obok satysfakcji z sukcesu, będzie również wdzięczność.

Dziekan podkreślił w swoim wystąpieniu jak bardzo kultura indywidualistyczna skupia się na kontemplowaniu jedynie własnych zasług, podczas gdy w nauce, podobnie jak w życiu „nikt nie idzie sam”. Dlatego tez, mówił Dziekan, ważne jest, by moment ukończenia studiów otwierający „nowy etap życia”, był okazją do okazania wdzięczności rodzinie, przyjaciołom i wykładowcom Uczelni.

Dr hab. Michał Gierycz, prof. ucz. zaznaczył, że, by być szczęśliwym i spełnionym także zawodowo, w relacjach z innymi warto koncentrować się na tym co dobre i piękne. Wyraził też nadzieję, że wykładowcy uniwersyteccy pomogli studentom w „dostrzeganiu i wybieraniu dobra”. Przytoczył słowa XX wiecznego amerykańskiego pisarza i myśliciela Johna Seniora, który edukację postrzegał jako zdobywanie nie tylko umiejętności, ale też samodyscypliny polegającej na podporządkowaniu pragnień „rządom rozumu” i pragnieniu dobra.

Kluczowy etos pracy na rzecz wspólnoty

Dr Marcin Zarzecki, absolwent UKSW, prezes Polskiej Fundacji Narodowej w latach 2019-2024,  podkreślił w swoim wystąpieniu ogromny wpływ środowiska uniwersyteckiego na wybór drogi zawodowej. Zaznaczył, że zdolność rozumienia przyczynowo – skutkowych mechanizmów społecznych i ekonomicznych, zawdzięcza właśnie studiom na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wskazał na wykształcenie jako fundament, samodyscyplinę i etos pracy jako „kluczowe źródła” szacunku wobec siebie i innych oraz na zaszczepiony na studiach pewnego rodzaju imperatyw moralny, który w życiu społecznym nie pozwala pozostać jedynie obserwatorem wydarzeń.

12 lipca 2024