Przejdź do treści

Graduacja na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym

12 lipca 2023 roku na uroczystej graduacji absolwentów Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW dyplomy odebrali licencjaci i magistrzy wypromowani w roku akademickim 2022/2023. 

Dyplomy odebrali absolwenci kierunków: bezpieczeństwo wewnętrzne I i II stopnia, ekonomii I stopnia, ekonomii menedżerskiej II stopnia, politologii I i II stopnia, pracy socjalnej I stopnia i socjologii I i II stopnia. Specjalnym gościem graduacji był red. Krzystof Świątek, dyrektor Polskiego Radia 24, absolwent kierunku politologia prowadzonego na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym, który skierował przesłanie do tegorocznych absolwentów Wydziału.

Graduację rozpoczęła Msza św. w intencji absolwentów, odprawiona w kaplicy pw. św Józefa na Kampusie Wóycickiego przez ks. prof. Artura Wysockiego, ks. prof. Janusza Balickiego i ks. prof. Janusza Węgrzeckiego. W wygłoszonej homilii ks. prof. dr hab. Janusz Węgrzecki życzył im, by, wzorem benedyktynów, studenci szukali w życiu tego, co najważniejsze i potrafili oddzielić to, co istotne od tego, co bezwartościowe.

Fot. Paweł Żulewski

W drugiej części uroczystości, na Auli Schumana, licencjaci i magistrzy, w towarzystwie swoich promotorów, kierowników kierunków, dyrektorów instytutów Wydziału i kolegium dziekańskiego oraz prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. A. Fidelus i prorektora ds. finansowych, prof. Konrada Raczkowskiego wzięli udział w uroczystej promocji dyplomowanych. W swoim powitaniu zgromadzonych, w tym szczególnie dyplomowanych, ich rodziców i przyjaciół,  Dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego, dr hab. Michał Gierycz, prof. ucz. zwrócił uwagę, że graduacja jest symboliczną cezurą zamykającą etap „beztroskiego” życia studenckiego.  – Magister to ktoś, kto był uczniem, a teraz staje się mistrzem, biegłym w pewnej umiejętności – mówił Dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego. – Ktoś, od kogo można się czegoś nauczyć, na kim można polegać. To piękna i zobowiązująca sytuacja – dodał.

Fot. Paweł Żulewski

Jak zaznaczył, współczesne społeczeństwo opanowane jest pragnieniem sukcesu, rozumianym jako skapitalizowanie własnej wiedzy, a zatem zdobycie sławy, majątku, wysokiej pozycji. Zwracając uwagę, że tak rozumiany sukces jest głęboko naznaczony egoizmem, podkreślił, że chrześcijaństwo proponuje inną logikę, ukazując, że nasze szczęście polega nie tylko na naszej samorealizacji, ale związane jest z tym, co dajemy innym. „Jeśli – jako absolwenci UKSW – będziecie umieli uwzględnić w swoich celach nie tylko logikę sukcesu, ale również logikę daru, wasze osiągnięcia przyniosą Wam nie tylko chwilową satysfakcję. Przyniosą Wam również znacznie głębsze szczęście płynące z czynienia dobra innym, ze służby drugiemu. Życzę Wam, by się Wam to udało”.

W swoim przemówieniu do zgromadzonych Pani Rektor, prof. Anna Fidelus, zwróciła uwagę,  choć trud studiowania jest zakończony, to „bieg jednak rozpoczęty i trwa: – Być może wybierzecie kolejne studia, do czego serdecznie zachęcam. Otwarta jest przed Wami ścieżka kariery naukowej w Szkole Doktorskiej UKSW. Znaczna większość z Was wychodzi z UKSW z dyplomem w świat. Gdziekolwiek będziecie, pamiętajcie, skąd przyszliście. Zakończenie kształcenia, nie wyłącza Was ze wspólnoty naszej Uczelni. Nadal jesteście jej członkami jako absolwenci. Bądźcie ambasadorami UKSW. Sławcie jej imię, bądźcie z niej dumni i wspierajcie jej dalszy rozwój”.

Fot. Paweł Żulewski

Prorektor do spraw studenckich i kształcenia zaapelowała, by mieli oni we wdzięcznej pamięci wszystkich tych, którzy przez cały okres studiowania troszczyli się o przekazanie im wiedzy i umiejętności, niezbędnych na rynku pracy, a także w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i świadomego tożsamości Narodu. Przywołała wartość uniwersalnego etosu chrześcijańskiego, który nauczyciele akademiccy naszej Uczelni starali się „głosić w działalności badawczej i dydaktycznej”, aby ukształtować ludzi odpowiedzialnych za losy państwa i Kościoła. Prosiła również, by absolwenci UKSW pamiętali także o pracownikach administracyjnych, którzy swą pracą i oddaniem wspierali proces kształcenia.

Dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. podkreśliła, że uroczystość graduacji jest właściwym momentem, by podziękować w imieniu ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW i całego Kolegium Rektorskiego, wszystkim nauczycielom akademickim i pracownikom administracyjnym Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW za ich codzienny trud i zaangażowanie, także w tworzeniu nowych kierunków studiów.

Przywołując zakończony właśnie proces rekrutacji, prorektor ds. studenckich i kształcenia zaznaczyła, że nasz Uniwersytet jest coraz częściej wskazywany jako uczelnia pierwszego wyboru, zaś oferowany od nowego roku akademickiego kierunek studiów, prowadzony przez Wydział Społeczno-Ekonomiczny UKSW – Big data w analityce społecznej, cieszy się dużą popularnością wśród kandydatów.

Fot. Paweł Żulewski

W wystąpieniu w imieniu studentów mgr Karol Bancerz, Marszałek Parlamentu Studentów UKSW i przewodniczący Wydziałowej Rady Studentów wyrażając wdzięczność promotorom i wykładowcom uczelni za wyposażenie absolwentów w „kompas” pozwalający się poruszać również po obszarach, których jeszcze nie znamy, przypomniał zdanie Newtona, podkreślającego, że „to, co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean”. Życząc absolwentom „dobrej podróży po tym oceanie”, zapraszał, by byli „marynarzami poszukującymi prawdy: tej słodkiej i tej gorzkiej. I gdy na horyzoncie nie zobaczycie upragnionego portu zróbcie tak, jak mówił patron naszej uczelni – bł. Stefan Kardynał Wyszyński: „bądźcie jak orły, które potrafią przelatywać nad graniami…. A z wysokości mogą łatwiej zobaczyć cel”

Po tych wystąpieniach, przesłanie do absolwentów Wydziału skierował red. Krzysztof Świątek, dyrektor Polskiego Radia24, a zarazem absolwent kierunku politologia. Wspominając znaczenie własnych studiów, w tym kontakt z prawdziwymi autorytetami, takimi jak prof. Helmut Juros, prof. Aniela Dylus czy prof. Konstanty A. Wojtaszczyk wskazywał na własnym przykładzie znaczenie ludzi stanowiących punkt odniesienia dla naszego życia.

Fot. Paweł Żulewski

Rozwijając w „mini-wykładzie” zatytułowanym Dziennikarska mission possible, wyzwania i szanse jego zawodu, red. Krzysztof Świątek wskazał pięć zasad, które uważa za kluczowe dla wypełnienia misji, jaka jest związana z dziennikarstwem, a które zarazem mają znaczenie dla każdej profesji. Zaliczył do nich:

  • występowanie w interesie społecznym;
  • nieustanne samokształcenie;
  • troskę o prawdę (zarówno o przekazie informacji, jak prawdy historycznej i prawdy o człowieku);
  • odwagę (jak zauważył, jeśli dziennikarzowi nie wytoczono żadnego procesu, to znaczy, że  nie walczył o nic istotnego), oraz
  • „sztukę dyplomacji” czyli zdolność do nawiązywania kontaktów i uczenia się od innych („dziennikarz jest mądry mądrością innych”).

Po wystąpieniu red. Krzysztofa Świątka nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów. Tę część uroczystości poprowadził Prodziekan WSE prof. Andrzej Rudowski. Najpierw, w towarzystwie Dyrektorów Instytutów i Promotorów, Pani Rektor, prof. Anna Fidelus wraz z Dziekanem Wydziału, prof. Michałem Gieryczem wręczyli Dyplomy absolwentom, którzy ukończyli studia z wyróżnieniem. Otrzymali oni na pamiątkę pióro z wygrawerowaną nazwą Wydziału.

Fot. Paweł Żulewski

Następnie, Prorektor prof. Konrad Raczkowski, w towarzystwie Dziekana Wydziału, prof. Michała Gierycza i Prodziekan prof. Jolanty Łodzińskiej oraz Promotorów wręczyli Dyplomy Licencjatom i Magistrom wypromowanym na poszczególnych kierunkach kształcenia.

Fot. Paweł Żulewski

Podsumowując uroczystość prof. dr hab. Konrad Raczkowski, prorektor ds. finansowych UKSW, będący zarazem profesorem Wydziału Społeczno-Ekonomicznego, wskazał, że wśród cech łączących naszą uczelnię z najlepszymi uczelniami świata (jak np. Harvard czy Oxford) jest właśnie szacunek dla chrześcijaństwa. Podkreślał, że pracodawcy cenią absolwentów naszej Uczelni, ponieważ mają oni, oprócz odpowiednich kwalifikacji i umiejętności, również „kręgosłup moralny”.  

Uroczystość zakończyła modlitwa do Patrona Uczelni, bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego i  błogosławieństwo, które udzielił ks. prof. Artur Wysocki, dyrektor Instytutu Nauk Socjologicznych.

Fot. Paweł Żulewski

Partnerem graduacji 2022/2023 na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym była firma mPay.

17 lipca 2023