Włodzimierz Okrasa

E-mail: w.okrasa@uksw.edu.pl
Nr orcid: 0000-0001-6443-480X

Pełnione funkcje:

Doradca Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego/GUS (od 2007r.); Redaktor Naczelny „Statistics in Transition new series” (od 2007r.); Wice-Prezes Polskiego Towarzystwa Statystycznego (od 2011); Członek Komisji Metodologicznej GUS (od 2009); Członek Rady Naukowej „Wiadomości Statystycznych”; Członek Kolegium Redakcyjnego „Statystyka Ukrainy” (Ukraińska Akademia Nauk); Członek Rady Naukowej „Uniwersyteckiego Czasopisma Socjologicznego”; Członek Komitetu Programowego IAOS-2022: 18th Conference of International Association for Official Statistics.

Socjolog. Profesor nauk humanistycznych. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (Łańcuchy Markowa jako model dynamiki postaw; promotor prof. Klemens Szaniawski), specjalizacja: metodologia nauki i badań, statystyka społeczna, analizy socjoekonomiczne i ewaluacja programów. Kierownik Samodzielnego Zakładu Metod Badawczych i Ewaluacji w INS; inne funkcje: Doradca Prezesa GUS; V-Prezes Polskiego Towarzystwa Statystycznego, Redaktor Naczelny „Statistics in Transition”. Przed pracą w INS wykładał m. in. na UW (lata 70.); w latach 80. pracował w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN, po czym na uniwersytetach w USA (1987-90). Jako stypendysta National Science Fundation prowadził badania w Bureau of Labor Statistics (Waszyngton, 1990–1991); w latach 1991–1993 był Dyrektorem Programowym w Social Science Research Council N.Y.; po czym (1994-2000) pracował w Banku Światowym w Waszyngtonie; następnie kierował Działem Nauk Społecznych w Europejskiej Fundacji Nauki/ESF (2000–2003). Uczestnik wielu międzynarodowych projektów badawczych (np. UNESCO, LIS/Luxembourg Income Study Project, INE/PAN-London School of Economics) oraz badawczo-operacyjnych, z ramienia Banku Światowego i UNDP (1995-2004). Pełnił też funkcję Eksperta Ewaluatora KE ds. Programów Ramowych (FP7; 2009-2014) oraz Grupy Akcesyjnej OECD (2009–2011). Aktywny uczestnik życia naukowego w kraju i za granicą – wybrany członkiem Międzynarodowego Instytutu Statystycznego. Jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji, w tym 17 książkowych. Laureat grantów zagranicznych i krajowych oraz odznaczeń naukowych i państwowych.