Jarosław Drozd

dr hab. Jarosław Drozd, prof. uczelni

Dyscyplina: nauki o polityce i administracji
Instytut: Nauk o Polityce i Administracji
Katedra: Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich
E-mail: j.drozd@uksw.edu.pl
Nr orcid: 0000-0002-5589-0763
Pełnione funkcje: do 2019 członek Rady Wydziału WNHiS UKSW, od 2020 członek Komisji ds. pracowników badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych WSE UKSW

Profesor w UKSW. Doktorat w PISM  (1988), habilitacja na WNS UAM (1999). Doktorant INP UAM, pracownik Politechniki Poznańskiej, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Stypendysta paryskiego Instytutu Studiów Strategicznych Unii Zachodnioeuropejskiej, Instytutu Badawczego Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w Bonn, Heskiej Fundacji Badań nad Pokojem i Konfliktami we Frankfurcie nad Menem,  programu TEMPUS UE, Uniwersytetu w Poczdamie.

Inicjator intensyfikacji kontaktów Instytutu Politologii UKSW ze szkołami wyższymi na Ukrainie i Federacji Rosyjskiej. Współorganizator konferencji naukowych z  Ukraińskim Katolickim Uniwersytetem we Lwowie  i z Wydziałem Stosunków Międzynarodowych Państwowego Uniwersytetu w Sankt Petersburgu. W istotny sposób przyczynił się do zawarcia przez UKSW umów o dwustronnej współpracy z Ukraińskim Uniwersytetem Katolickim we Lwowie (2016), Lwowskim Narodowym Uniwersytetem im I. Franki (2019) i  Narodowym Uniwersytetem „Politechnika Lwowska” we Lwowie. (2020).

Ambasador Tytularny, wieloletni pracownik MSZ, Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu i Lwowie. Pogłębianie wiedzy w zakresie stosunków międzynarodowych i polityki bezpieczeństwa oraz relacji dwustronnych ułatwiała praca w analitycznych komórkach MSZ: Dep. Badań Strategicznych i Dep. Studiów i Planowania, a także w Dep. Systemów Informacji oraz na placówkach dyplomatycznych w RFN, Austrii, Federacji Rosyjskiej i na Ukrainie.