Michał Gierycz

dr hab. Michał Gierycz, prof. uczelni

Dyscyplina: nauki o polityce i administracji
Instytut: Nauk o Polityce i Administracji
Katedra: Teorii Polityki i Myśli Politycznej
E-mail: m.gierycz@uksw.edu.pl
Nr orcid: 0000-0002-0863-189X
Pełnione funkcje: Dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego

Studia na kierunku nauki o polityce (specjalizacja: studia europejskie) odbył w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1997-2002) oraz w Institut fur Politische Wissenschaft Uniwersytetu w Bonn (2000-2001). Na Uniwersytecie Warszawskim obronił pracę magisterską (2002: Recepcja myśli Jana Pawła II na temat jedności Europy wśród wybranych liderów polskiej prawicy eurosceptycznej), a następnie doktorat (2007: Formy wyrazu teologii politycznej w procesie integracji europejskiej), pod kierunkiem prof. dr hab. Franciszka Gołembskiego. Od 2006 roku związany z Instytutem Politologii UKSW w Warszawie, gdzie był zatrudniony w Katedrze Współczesnej Myśli Kościoła (kierownik: prof. dr hab. Jan Grosfeld), a obecnie kieruje Zakładem Kulturowych Podstaw Polityki w Katedrze Teorii Polityki i Myśli Politycznej. Od 2006 roku członek redakcji zeszytów społecznej myśli Kościoła „Chrześcijaństwo-Świat-Polityka”. Stopień doktora habilitowanego uzyskał decyzją Rady Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW w roku 2017 (przedłożone dzieło: Europejski spór o człowieka. Studium z antropologii politycznej, WN UKSW, Warszawa 2017). Inicjator i kierownik naukowy odbywającej się co dwa lata od 2017 roku międzynarodowej konferencji nt. relacji religii i polityki. Za osiągnięcia naukowe otrzymał m.in. Nagrodę im. Anieli Potulickiej (2018), nagrodę FENIKS w kategorii Kościół i świat współczesny (2018), był również stypendystą Fundacji Nauki Polskiej (2009).