Badania nad think tankami w USA

Doktor Bartosz Rydliński z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW został laureatem konkursu Miniatura 5 Narodowego Centrum Nauki.

Na realizację projektu pt. “Rola think tanków podczas prawyborów prezydenckich Partii Demokratycznej w 2020 roku” pozyskał 35 002 zł. Środki pozwolą na wyjazd badawczy do Stanów Zjednoczonych.

– Głównym celem projektu jest analiza instytucjonalnego powiązania postępowych amerykańskich think tanków z Partią Demokratyczną oraz ich wpływu na kreowanie programu wyborczego dwóch głównych kandydatów startujących w prawyborach prezydenckich tej formacji w 2020 roku, Joe Bidena i Berniego Sandersa – wyjaśnia dr Rydliński.

Badania będą prowadzone w Waszyngtonie. W znacznej mierze będą opierać się na wywiadach z przedstawicielami najbardziej znanych i osadzonych w środowisku amerykańskiej lewicy think tanków.

Wyniki badań zostaną opublikowane w formie artykułu nakowego zamieszczonego w bazie Scopus.

Dr Bartosz Rydliński jest adiunktem w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji UKSW. Jego zainteresowania badawcze to: zmiany ideowe europejskich partii socjaldemokratycznych, nowe ruchy społeczne, autorytarny populizm w ujęciu posttransformacyjnym, działalność think tanków w systemach demokratycznych.

Nabór wniosków w konkursie Miniatura trwa do 30 września 2021 r.

Nowa monografia w Instytucie Ekonomii i Finansów

Niezmiernie miło jest nam zakomunikować, że na rynku wydawniczym ukazała się książka autorstwa dr. Dariusza Filipa, pracownika Katedry Finansów w Instytucie Ekonomii i Finansów, traktująca o wpływie cech menedżerów funduszy inwestycyjnych oraz atrybutów samych funduszy na osiągane przez nie wyniki inwestycyjne oraz ponoszone ryzyko inwestycyjne. Recenzentami monografii są: prof. dr hab. Bogusław Pietrzak (Szkoła Główna Handlowa) i prof. ucz. dr hab. Tomasz Miziołek (Uniwersytet Łódzki).

Monografia ta jest efektem głównej linii badań Autora, a ich wyniki dają wiele ważnych wskazówek przede wszystkim dla zarządów towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz zatrudnionych w nich menedżerów. Ponadto przedstawione wnioski mogą być niezwykle cenne przy podejmowaniu decyzji przez inwestorów indywidualnych. Na potrzeby powstania dzieła Autor skorzystał z literatury krajowej i zagranicznej liczącej imponujące 421 pozycji. Zaś zbiór danych do analiz stanowią 223 fundusze oraz cechy 349 osób zarządzających funduszami.

Z fragmentem książki można się zapoznać na stronie wydawnictwa Beck:

Nowa publikacja w Instytucie Nauk Socjologicznych

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że na rynku wydawniczym ukazała się nowa publikacja ks. dra hab. Artura Wysockiego, prof. uczelni, zatytułowana Transcendencja. Realizm krytyczny i Bóg. Jest to przekład z opracowaniem krytycznym i wstępem książki zawierającej opracowania trzech myślicieli realizmu krytycznego – Margaret S. Archer, Andrewa Colliera oraz Douglasa V. Porpory. Posłowie napisał dr hab. Krzysztof Wielecki, prof. uczelni.

Czy można być prawdziwym naukowcem, który wierzy w Boga, a do tego nie kryje się z tym? Czy rozważania na tematy religijne mają pełne prawo obywatelstwa w naukach społecznych – poza opisem prawd religijnych jako mitów? Dylematy te – w perspektywie realizmu krytycznego – rozważają autorzy książki. Pokazują, że brak jest racjonalnych podstaw do faworyzowania światopoglądu ateistycznego w nauce, a przyjęcie wiary nie musi być sprzeczne z naukowym podejściem do rzeczywistości.

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do lektury!

Link do strony Wydawnictwa Naukowego UKSW >>>

Rozmowa z prof. Zbigniewem Stawrowskim w programie „W powiększeniu”

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prof. Zbigniewem Stawrowskim, z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji. Rozmowa, poświęcona pracy naukowej naszego wykładowcy przeprowadzona została przez red. Jakuba Moroza i dr Mateusza Wernera w ramach programu „Sądy-przesądy. W Powiększeniu”, poświęconego przybliżaniu dorobku najwybitniejszych polskich intelektualistów.

Prof. Z. Stawrowski:

Rekrutacja na naszym Wydziale!

19 lipca 2021 r. zostały opublikowane statystyki odnośnie rekrutacji na studia. Niezmiennie największą popularnością na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym cieszy się Ekonomia. Duże zainteresowanie wzbudza również nowy kierunek Zarządzanie publiczne.

Kierunek limit miejscLiczba osób/miejscePróg punktowy (ostatnia osoba w limicie)
Ekonomia807,8168,00
Zarządzanie publiczne405,9861,10
Socjologia704,5160,30