Nowa publikacja Pracownika Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW

Informujemy o ukazaniu się nowej monografii pracownika Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW, dr. Kazimierza Pawlika dotyczącej zagadnień politycznego prawa do informacji publicznej, a konkretnie możliwości ograniczenia wykonywania tego prawa ze względu na konflikt z innymi konstytucyjnymi wartościami, np. ochroną bezpieczeństwa państwa.

Wszystkich zainteresowanych powyższą tematyką polecamy monografię dr. Pawlika pt. “Odmowa dostępu do informacji publicznej”.

Publikacja dla pracowników i studentów UKSW będzie dostępna w wykupionej przez Bibliotekę UKSW bazie Legalis (w wersji po aktualizacji na czerwiec 2021 r.)

Nowa publikacja pracowników Instytutu Nauk Socjologicznych

Niezwykle miło jest nam poinformować, że na rynku wydawniczym ukazała się najnowsza praca postbadawcza zespołu pracowników Instytutu Nauk Socjologicznych pod kierownictwem Księdza Profesora Artura Wysockiego. Skład zespołu stanowili dr Wojciech Klimski, dr Katarzyna Uklańska i dr Marcin Choczyński.

Publikacja zatytułowana Aspiracje i dylematy młodych Polaków na Białorusi prezentuje wyniki badań przeprowadzonych na Białorusi w latach 2019-2020 a dotyczących kwestii tożsamości mniejszości polskiej, jej dążeń i podejmowanych działań na rzecz polskości oraz uwarunkowań społeczno-politycznych jej funkcjonowania. Odpowiedzi badanych młodych osób pokazują interesujące zróżnicowanie postaw wobec kultury i języka polskiego, działalności polskich organizacji na Białorusi oraz politycznych uwarunkowań. Praca jest ważnym studium analizującym aktualne procesy społeczne u naszego wschodniego sąsiada. Zachęcamy do lektury!

Link do strony wydawcy >>>

Gratulacje dla ks. prof. dr hab. Henryka Skorowskiego

Miło nam poinformować, że ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zostanie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ks. Profesor był wieloletnim pracownikiem Instytutu Nauk Socjologicznych, pełnił ważne funkcje w uniwersytecie: dziekana, prorektora i rektora. W ubiegłym roku przeszedł na emeryturę i prowadzi Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego w UKSW w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej owocnej pracy

Nowa publikacja Pracowników INS “Problemy społeczne w mieście. Analiza wybranych zagadnień”

red. naukowa Jolanta Łodzińska, Justyna Kurtyka-Chałas, Agata Rozalska

Przedstawiamy nową publikację Pracowników Instytutu Nauk Socjologicznych Problemy społeczne w mieście. Analiza wybranych zagadnień pod red. naukową dr hab. Jolanty Łodzińskiej, prof. ucz., dr Justyny Kurtyki-Chałas oraz mgr Agaty Rozalskiej.

Miasto (…) nie jest dziełem przypadku. Powstaje w odpowiedzi na ludzkie potrzeby w określonym miejscu i czasie i ma dwoisty charakter. Widziane z lotu ptaka jest właściwie uporządkowanym, całościowym i zintegrowanym systemem, stojącym nieraz w opozycji do naszej indywidualnej oceny i stanu faktycznego. Z jednej strony mamy do czynienia z miastami dobrze prosperującymi, tętniącymi życiem, z bogatą ofertą różnego rodzaju atrakcji kulturalnych, muzeów, teatrów, klubów nocnych i restauracji oraz przyciągającymi ze względu na możliwość łatwego znalezienia zatrudnienia. Za sprawą tych wszystkich czynników mieszkańcy oceniają wysoko poziom jakości swojego życia w tych miejscach. Z drugiej strony wiele miast boryka się z biedą, bezrobociem, narkomanią czy wysokimi wskaźnikami przestępczości. Do tego dochodzą korki, brudne powietrze czy zniszczona i podupadająca infrastruktura mieszkaniowa. Problemy tego typu uzależnione są od wielu czynników, w tym między innymi od kategorii miast, a więc od tego, czy mówimy o metropoliach, aglomeracjach, miastach przemysłowych, czy uzdrowiskach.

Fragment wstępu

Anglojęzyczna wersja publikacji naukowej poświęconej stosunkom polsko-czeskim (do pobrania)

Prezentujemy Państwu anglojęzyczną wersję publikacji naukowej poświęconej stosunkom polsko-czeskim, w tym polskiej i czeskiej polityce historycznej pt. Conflict – Competition – Cooperation in Central Europe in the 20th And 21st Centuries. The Intricacies of the Polish-Czech Relations. Jest ona pokłosiem współpracy badawczej politologów i historyków z UKSW oraz z Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Rep. Czeska). Publikacja jest dostępna bezpłatnie w różnych formatach do pobrania na komputery i czytniki e-book.

Formaty pdf

Konflikt_Eng_Spread – na stronę wwwPobierzKonflikt_Eng_SinglePobierz

Format ePUB

Format Mobi

Dr Piotr Komorowski: „Dziś istotną siłą napędową giełdy są tzw. mali, raczej niedoświadczeni inwestorzy. W czasie pandemii weszli oni na giełdę.”

W najbliższej przyszłości rozwój wydarzeń na polskiej giełdzie będzie uzależniona od rozwoju pandemii. Dr Piotr Komorowski był gościem audycji „Rządy Pieniądza” w Polskim Radiu, podczas którego eksperci przestrzegali drobnych inwestorów przed ryzykiem giełdowym.  Mali, raczej niedoświadczeni inwestorzy podczas panującej pandemii weszli na giełdę. Przyczyną takiej sytuacji jest brak alternatyw inwestycyjnych. „Zmniejszyło się psychologiczne znaczenie barier wejścia na giełdę choćby dlatego, że wśród młodych osób dużą popularnością cieszy się rynek cyfrowych walut.” – argumentuje dr Komorowski. Mamy bardzo niskie stopy procentowe a rynek giełdowy jest coraz bardziej dostępny. Zwykle kupują akcje spółek informatycznych czy nowych wchodzących na giełdę. Jednakże prognozuje się, że większość nowych, drobnych, prywatnych inwestorów na giełdzie straci.

Z przebiegiem audycji można zapoznać się na stronie internetowej Polskiego Radia.

Skontaktuj się z nami

W WARSZAWIE

© 2021 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Wydział Społeczno-Ekonomiczny