Świątynie wiedzy bez Boga – dyskusja z udziałem naszego wykładowcy

Uniwersytet jest dzieckiem cywilizacji chrześcijańskiej, ale czy może on przetrwać w cywilizacji postchrześcijańskiej? Czy nie występuje sprzeczność między wolnością badań a religijną naturą niektórych uczelni? W programie red. Jakuba Moroza o kondycji współczesnego uniwersytetu rozmawiają ks. dr Marek Dobrzeniecki, dr Sebastian Duda (Więź), dr Jadwiga Guerrero van der Meijden (UJ) i ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (UKSW).

Zapraszamy do obejrzenia programu:

Powstanie Referencyjnego Ośrodka Badawczego w Instytucie Nauk Socjologicznych

W związku z powierzeniem Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie do wspólnej realizacji z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych, projektu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+”, przy Zakładzie Gerontologii i Polityki Społecznej w Instytucie Nauk Socjologicznych powstaje nowa jednostka o charakterze naukowo-badawczym pn.: „Referencyjny Ośrodek Badawczy” (ROB).

Celem tej jednostki będzie popularyzowanie wiedzy naukowej na temat starości i starzenia się społeczeństwa, w tym w sposób szczególny dotyczącej skutków pandemii oraz wpływu zastosowanych obostrzeń na różne sfery życia osób w wieku 60+. Do głównych zadań nowo powołanej jednostki ROB będzie należeć w szczególności:

1. opracowanie, uruchomienie oraz prowadzenie portalu wiedzy dot. projektu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+”;
  2. prowadzenie analiz i badań w ramach projektu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+”, w tym opracowanie analityczno-metodologiczne Modelu Interwencji Społecznej oraz pilotażowe wdrożenie i ewaluacja.

Nowy numer Journal of Critical Realism: The human person in times of civilization change

Miło nam poinformować, ze pod redakcją prof. Krzysztofa Wieleckiego i mgr Moniki Bukowskiej ukazał się właśnie nowy numer  Journal of Critical Realism, (Volume 20, Issue 4 (2021)) pt. The human person in times of civilization change (Osoba ludzka w czasach cywilizacyjnej zmiany).

Jest to numer specjalny, stanowiący wybór artykułów z Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Realizmu Krytycznego, który był organizowany przez Instytut Nauk Socjologicznych naszego Wydziału i odbył się w roku 2020 w formule on-line. Wśród tekstów opublikowanych w numerze znajdują się artykuły redaktorów numeru oraz profesorów: Michała Gierycza, ks. Piotra Mazurkiewicza i ks. Artura Wysockiego.

Journal of Critical Realism jest pismem Międzynarodowego Stowarzyszenia Realizmu Krytycznego wydawanym przez Taylor and Francis Group, jedno z ważniejszych międzynarodowych wydawnictw naukowych. Publikuje badania, które sprzyjają dyskusji, propagowaniu i rozwojowi podejść do rozumienia i zmieniania świata związanych z realizmem krytycznym.

Zapraszamy do lektury!

Link:
Journal of Critical Realism: Vol 20, No 4 (tandfonline.com)

Skontaktuj się z nami

W WARSZAWIE

© 2021 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Wydział Społeczno-Ekonomiczny