Chrześcijaństwo i demokracja A.D. 2021 – dyskusja z udziałem naszego wykładowcy

Zarówno ład konstytucyjny III RP jak i pierwotna idea integracji europejskiej zakładają, że nowoczesne demokracje zbudowane są na fundamencie etycznym złożonym z materiałów, których naszej cywilizacji dostarczyło chrześcijaństwo. Jakie znaczenie ma dzisiaj ten fundament? Czy Kościół jest jeszcze potrzebny demokracji czy raczej jest dla niej problemem? Co dzisiaj rozumiemy przez godność człowieka? W programie red. Jakuba Moroza o tych i innych problemach relacji chrześcijaństwa i demokracji, na kanwie książki Mała pochwała katolicyzmu prof. Michała Gierycza (UKSW) rozmawiają dr Maria Libura (UWM), prof. Agnieszka Nogal (UW), Marek Jurek (Christianitas) oraz autor.

Zapraszamy do obejrzenia programu:

Totalitarianism in the Postmodern Age – nowa książka wykładowców WSE UKSW

Miło nam poinformować, że nakładem wydawnictwa Brill ukazała się książka autorstwa ks. prof. Piotra Mazurkiewicza, prof. Michała Gierycza, prof. Krzysztofa Wieleckiego, dr Mariusza Sulkowskiego i dr Marcina Zarzeckiego pt. „Totalitarianism in the Postmodern Age”. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie czy ewentualne rozpowszechnienie postaw przedtotalitarnych wśród młodzieży może w niedalekiej przyszłości stanowić zagrożenie dla współczesnych społeczeństw liberalno-demokratycznych. Autorzy proponują nowe podejście do badania trendów totalitarnych w społeczeństwach europejskich znacząco różniące się od poprzedniego, badające głównie aspekty historyczne i instytucjonalno-proceduralne. Książka nie tylko oferuje ciekawe wnioski wyciągnięte z badań empirycznych, ale także proponuje atrakcyjną intelektualnie teorię.

Link do publikacji na stronie wydawnictwa Brill:

Nagroda dla prof. Rafała Wiśniewskiego

Dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz. – Kierownik Katedry Socjologii Kultury w Instytucie Nauk Socjologicznych i Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, otrzymał podczas Forum Kultury Studenckiej nagrodę i tytuł Mecenasa Kultury Studenckiej.

Serdecznie gratulujemy!

L’identità dell’Europa nel contesto della migrazione – nowa książka ks. prof. Piotra Mazurkiewicza

Miło nam poinformować, że w serii wydawniczej Ścieżki prawdy (Sentieri della verità), wydawanej przez wydawnictwo Cantagalli ukazała się właśnie książka ks. prof. Piotra Mazurkiewicza poświęcona tożsamości Europy w  kontekście migracji. Jak informuje wydawca, wprowadza ona „czytelników w poważną medytację nad Europą, jej tożsamością, pochodzeniem i przeznaczeniem”. Zapraszamy do lektury.

Link do informacji o książce na stronie wydawnictwa (po włosku)

Zapraszamy na wykład „Religia – źródło pokoju czy niepokojów w społeczeństwie” Lorda John’a Alderdice’a

Wykład Lorda Johna Alderdice’a z Uniwersytetu Oxfordzkiego odbędzie się w piątek, 22 października o godzinie 16.00 i zainauguruje cykl wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum. Będzie transmitowany z Uniwersytetu Angelicum na żywo pod adresem: https://youtu.be/bvu-q5HK-mc

Religia jest regularnie przedstawiana przez jej oponentów jako źródło niepokojów społecznych, a nawet konfliktów i przemocy. Potrafią oni przywoływać wiele wydarzeń z przeszłości w celu poparcia tej tezy. W kontrze do tego osoby wierzące twierdzą, że ich religia jest dla nich źródłem pokoju zarówno w życiu osobistym jak i w życiu społecznym. Oczywiście to ludzie jako indywidualności i jako zbiorowość są odpowiedzialni zarówno za tworzenie konfliktu jak i jego rozwiązywanie. Jak nasze rozumienie własnej religii przyczynia się do tych zdarzeń i dlaczego? Lord Alderice będzie szukał odpowiedzi na te pytania z perspektywy psychologii polityki i wiary – dziedzin, które z oddaniem i zapałem bada od wielu lat.

Lord John Alderdice – urodzony w 1955 w Ballymena w Irlandii Północnej. Emerytowany kierownik Centre for Resolution of Intractible Conflict (Centrum Rozwiązywania Nierozwikływalnych Konfliktów), które wcześniej założył i prowadził przez wiele lat. W 1996 został wskazany na para dożywotniego w Izbie Lordów, izbie wyższej  brytyjskiego parlamentu. W ostatnich trzydziestu latach Lord Alderdice był zaangażowany w niemal każdy aspekt procesu pokojowego w Irlandii. Od 1987 roku, przez 11 lat był przewodniczącym Partii Sojuszu Irlandii Północnej i głównym negocjatorem w porozumieniach wielkopiątkowych z 1998 roku. Lord Alderdice zawodowo jest lekarzem, psychiatrą, zarówno klinicystą i akademikiem.

Comiesięczne otwarte wykłady Janopawłowe wygłaszane przez uczonych z całego świata są organizowane przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na wydziale Filozofii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, Rzymskiej Alma Mater Karola Wojtyły.

W ramach tegorocznego cyklu swoje wykłady wygłoszą: Lord John Alderdice, Jean-Luc Marion, George Weigel, Andrea Riccardi, John Milbank, Carl A. Anderson, Ewa Thompson, Bishop Robert Barron, and Stanisław Grygiel.

Skontaktuj się z nami

W WARSZAWIE

© 2021 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Wydział Społeczno-Ekonomiczny