Kryzys na rynku pracy, spadek inwestycji, wzrost zadłużenia i wzrost inflacji, z takimi efektami pandemii musi mierzyć się Mołdawia. Szczególnie dotkliwe są masowe zwolnienia, obniżki wynagrodzeń i opóźnienia w płatnościach – efekty, które w krajach Europy Zachodniej i Środkowej raczej są marginalne. Jednakże właśnie rynek pracy to obszar, który najbardziej cierpi w wyniku restrykcji pandemicznych w krajach Europy Południowej. Perspektywy wyjścia z kryzysu pandemicznego i odbudowy gospodarki jednego z takich krajów – Mołdawii, zostały omówione podczas spotkania z cyklu Economic Lunchtime Seminars.
Sprawozdania:
W czasopiśmie Instytutu Nauk Socjologicznych UKSW, Academic Journal of Sociology, ukazało się sprawozdanie autorstwa studentki II roku na kierunku ekonomia menedżerska, Pani Aleksandry Gardian, będące jednocześnie Jej debiutem naukowym. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem na stronie czasopisma.
Sylwetka prelegenta:
Prof. dr hab. Alexandru Stratan: laureat mołdawskiej Akademii Nauk w 2005, 2007 i 2014 roku, dyrektor National Institute for Economic Research, autor i współautor ponad 300 publikacji, realizował projekty finansowane ze środków Horyzont 2020, Funduszu Wyszehradzkiego i NATO. Realizował staże naukowe m. in. w USA, Niemczech, Danii i Grecji. Jest członkiem Komisji Ekspertów ds. Gospodarki Krajowej Rady Akredytacji i Atestacji w Mołdawii.