Przejdź do treści

5 lutego 2024 r. –  konferencja „Masowe uchodźctwo z Ukrainy w efekcie rosyjskiej agresji. Polski i litewski model recepcji” 

05.02.2024

Celem konferencji (pod patronatem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski) jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego masowy napływ uchodźców z Ukrainy po 24 lutego 2022 r. nie spowodował w Polsce kryzysu uchodźczego. Wydaje się, że reakcja ze strony rządowej, Kościoła, samorządu, organizacji pozarządowych oraz spontaniczna reakcja ludzi spowodowały, że fala uchodźców wojennych z Ukrainy została zaabsorbowana przez instytucje oraz społeczeństwo. Nie tylko nie doszło przy tej okazji do tworzenia obozów dla uchodźców, ale ludzie ci dość szybko odnaleźli miejsce z społeczeństwie, a dzieci odpowiednim zmianom prawnym dostęp do pomocy społecznej na równych prawach z obywatelami RP a często również pracę. Obserwowany odruch solidarności można odczytywać jako kontynuacje dawnych, głębokich tradycji republikańskich w polskim społeczeństwie, jak również jako odnowienie tradycji Solidarności z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Udział w konferencji potwierdzili znamienici goście:

  1. Ks. kard. Matteo Zuppi, Watykan
  2. Pan Minister Dr. hab. Maciej Duszczyk, MSWIA
  3. Paweł Szefernaker, poseł na Sejm RP
  4. Ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Niewątpliwym walorem konferencji organizowanej przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji UKSW jest udział wybitnych naukowców i ekspertów prezentujących szerokie doświadczenie teoretyczne i praktyczne, w tym przedstawiciele Caritas, Hubu medyczny (Hub Medevac) w Jasionce.

Program konferencji: POBIERZ