Przejdź do treści

Wykład gościnny Szefa Służby Zagranicznej MSZ Ministra Arkadego Rzegockiego

12.04.2023

Wykład pt. „Praca w dyplomacji” odbędzie się dn. 12.04.2023 r. w Auli 201 w godz. 13:15-14:45 w budynku nr 23 przy ul. Wóycickiego. Celem wykładu będzie zapoznanie z meandrami polskiej polityki zagranicznej oraz z możliwościami rozwijania kariery zawodowej w strukturach MSZ. Po zakończonym wykładzie będzie możliwość dyskusji oraz zadawania pytań.

Obecność Pana Ministra Rzegockiego jest efektem współpracy Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW (Zakład Stosunków Międzynarodowych) z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Akademią Dyplomatyczną MSZ. Celem tej współpracy jest wymiana doświadczeń w zakresie oferty dydaktycznej, naukowej oraz eksperckiej między instytucjami.

Dr hab. Arkady Rzegocki jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, politologiem zajmującym się polską i angielską myślą polityczną, pojęciem racji stanu, a także zagadnieniem soft power. Studiował m.in. na University College Dublin, prowadził badania m.in. w Denver, Oksfordzie, Cambridge, Londynie, Florencji, pracował jako Visiting Scholar w Sidney Sussex College na Uniwersytecie w Cambridge.
 
Jako Ambasador RP w Wielkiej Brytanii działał na rzecz promocji wiedzy o Polsce w Wielkiej Brytanii zarówno wśród Polaków, jak i Brytyjczyków, a szczególnie w angielskim świecie akademickim. W latach 2011-16 był profesorem Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie w Londynie, był również pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie, który działał od 2011 r. W 2014 r. został członkiem Rady Miasta Krakowa, gdzie przewodniczył Komisji Innowacji i Funduszy Europejskich.
 
Był członkiem wielu organizacji akademickich i obywatelskich, między innymi EpsNet, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Ośrodka Myśli Politycznej oraz Klubu Jagiellońskiego.
 
Posługuje się językiem angielskim i rosyjskim. Żona, dr Jolanta Rzegocka, jest filologiem języka angielskiego i historykiem teatru. Oprócz angielskiego zna litewski, rosyjski, a także podstawy francuskiego i węgierskiego. Małżeństwo ma trzy córki.