Nr ORCID: 0000-0003-0574-1302
Obszar badawczy: ekonometria nieekstensywnej entropii
- Na UKSW od 2021 roku.
- Habilitacja: Uniwersytet Łódzki, Wydział Społeczno-Ekonomiczny, nauki społeczne (2020)
- Doktorat: Uniwersytet Warszawski, Wydział Ekonomii, ekonomia (1995)
- Absolwent: Szkoła Główna Planowania i Statystyki (obecnie SGH), Wydział Cybernetyki Ekonomicznej i Informatyki (1990)

Nr ORCID: 0000-0002-9190-8086
Obszar badawczy: prognozowanie w logistyce
brak

Nr ORCID: 0000-0002-6905-1004
Obszar badawczy: fundusze inwestycyjne
Doktor nauk ekonomicznych, specjalizacja: finanse. Obszar zainteresowań naukowych koncentruje się wokół oceny efektywności gospodarowania aktywami instytucji finansowych. Autor licznych publikacji w polskich, jak i zagranicznych czasopismach, m.in. “Finance a úvěr-Czech Journal of Economics and Finance”, “Baltic Journal of Economics”, “Prague Economic Papers”, “Financial Assets and Investing”.

brak

Nr ORCID: 0000-0001-6851-4444
Obszar badawczy: ekonomika przedsiębiorstw
Od 2008 r. dr nauk ekonomicznych, autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych (zarówno w języku polskim jak i angielskim), wykładowca akademicki. W 2009 r. ukończyła podyplomowe studia w Zakresie Metodologii Badań w Naukach Ekonomicznych. W latach 2008-2014 była pracownikiem Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKiK) w Zakładzie Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Będąc członkiem zespołów badawczych zarówno na gruncie teoretycznym jak i praktycznym brała udział w przygotowywaniu ekspertyz na zlecenia Ministerstw czy Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Prowadziła szkolenia z zakresu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości. W latach 2014-2022 ekspert projektów unijnych współpracujący z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).
Moje zainteresowania badawcze od początku pracy naukowej są związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw. Aktualnie kontynuując dotychczasowe zainteresowania naukowo-badawcze, zajmuje się różnymi aspektami działalności podmiotów gospodarczych, przede wszystkim sektora MSP. W praktyce odejmuję szeroką tematykę z zakresu: instytucji otoczenia biznesu, zatrudnienia tymczasowego i sezonowego, obszarów związanych z relacjami pracownik-przełożony, przestępstw gospodarczych, finansowania zewnętrznego przedsiębiorstw (z funduszy unijnych), konkurencyjności polskiej gospodarki (w tym także przedsiębiorstw) czy przedsiębiorczości kobiet. Przedmiotem mojego szczególnego zainteresowania jest rozwój przedsiębiorstw, poszukiwanie środków zewnętrznych (przede wszystkim unijnych) na ten proces, związane z nim szanse oraz zagrożenia. Moje zainteresowania naukowe są ściśle związane z problemami praktyki gospodarczej i znajdują wyraz w realizowanych badaniach: statutowych, ekspertyzach, grantach. Wynikające z nich rezultaty są przedmiotem rozważań na łamach artykułów naukowych, rozdziałów w publikacjach książkowych, ale także referatów na konferencjach oraz seminariach. Swoją aktywność naukową łączę nieustannie z praktyką gospodarczą w postaci działalności eksperckiej a jej efekty przekładam na podnoszenie jakości działalności dydaktycznej.

Nr ORCID: 0000-0003-0883-1944
Research area: consumer behaviour, ageing society, behavioural economics, experimental economics
Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Realizował wizyty i staże naukowe na wielu europejskich uczelniach w: Hiszpanii (Universidad Nacional de Educacion a Distancia en Madrid, Universidad de Castilla La Mancha en Cuenca), Holandii (Erasmus University Rotterdam, University of Groningen, Vrije Universiteit Amsterdam), Anglii (Coventry University), Szkocji (The University of Edinburgh), Francji (University of Bordeaux, Université Paris Dauphine), Niemczech (RWTH Aachen University), Włoszech (Lake Como School of Advances Studies in Campione d’Italia, Università degli Studi di Palermo) oraz Portugalii (Research Unit on Complexity and Economics at School of Economics and Management of the Universidade de Lisboa).
Posiada 2 kyu (brązowy pas II) w karate shotokan i 5 kyu (żółty pas) w judo.

Nr ORCID: 0000-0002-4731-271X
Obszar badawczy: rynki finansowe
Ekonomista, finansista, doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia, inżynier. Wykształcenie otrzymał na Politechnice Gdańskiej, w Fachhochschule Stralsund, Ecole Supérieure de Commerce de Rouen i Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywał głownie w instytucjach bankowych w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Od około 5 lat współpracuje z podmiotami z sektora MSP i NGO. Pracę naukową rozpoczął w Instytucie Finansów Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Od 2014 roku jest adiunktem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Główne obszary
zainteresowań naukowych wiążą się z tematyką globalnych rynków finansowych, bankowości oraz finansów przedsiębiorstw. Autor kilkunastu artykułów naukowych i współautor kilkunastu monografii.

Nr ORCID: 0000-0003-3418-5456
Obszar badawczy: makroekonomia, systemy walutowe
brak

Nr ORCID:
Obszar badawczy: systemy podatkowe
Doktor hab. nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, prof. UKSW, doradca podatkowy, Arbiter Komisji Prawa Autorskiego, Członek Rady Naukowej przy Rzeczniku MŚP. Specjalizuje się w tematyce związanej z prawem podatkowym, cenami transferowymi, wyceną aktywów niematerialnych.

Nr ORCID: 0000-0002-8605-2295
Research area: eco-innovations
Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Doktor nauk ekonomicznych.

Nr ORCID: 0000-0002-7959-984X
Obszar badawczy:
Inżynier i ekonomista środowiska. Uczestnik 10 projektów badawczych Unii Europejskiej (5-7 Program Ramowy), innych międzynarodowych projektów badawczych finansowanych przez Program Środowiskowy ONZ i Norweski Mechanizm Finansowy oraz krajowych projektów i ekspertyz finansowanych przez Ministerstwo Środowiska, GIOŚ, PO Innowacyjna Gospodarka, Grupę Tauron, Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska i WWF Polska. Prowadzi badania związane z wyceną ekonomiczną środowiska metodą kosztów podróży, jest autorem jednego z pierwszych badań metodą CVM w Polsce. Zajmuje się także analizą kosztów i korzyści polityk ekologicznych (redukcji emisji metali ciężkich i gazów cieplarnianych), prognozowaniem wielkości przyszłych emisji do środowiska oraz analizą przepływu substancji dla metali ciężkich. Inny obszar badawczy to ocena wskaźników zasobów wodnych, w tym śladu wodnego, oraz ekonomika stacji uzdatniania wód. Był członkiem Zespołu Sterującego d/s Rewizji Programu Bałtyckiego HELCOM powołanego przy Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz ekspertem Biura do spraw Substancji Chemicznych (emisja rtęci do środowiska, wpływ proszków z fosforanami na eutrofizację wód).

Nr ORCID: 0000-0001-6383-916X
Obszar badawczy: analiza efektywności funkcjonowania rynków finansowych, rozwój bankowości internetowej, cyberbezpieczeństwo, green economy
Dariusz Prokopowicz, dr ekonomii, od 2015 roku adiunkt w Instytucie Ekonomii i Finansów na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W 1998 roku na Wydziale Ekonomicznym SGGW w Warszawie w ramach specjalności: Ekonomika i zarządzanie przedsiębiorstwem obronił pracę magisterską pt.: „Funkcjonowanie AmerBanku, BRE i Kredyt Banku PBI na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie”. W 2001 roku w WSBiZ w Ciechanowie ukończył studia podyplomowe Finanse i rachunkowość. W 2003 roku na Wydziale Ekonomicznym SGGW obronił pracę doktorską w ramach specjalności Organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem, pt.: Doskonalenie zarządzania bankowym ryzykiem kredytowym w Polsce. W 2015 roku ukończył studia podyplomowe Master of Business Administration (w zakresie zarządzania i ekonomii). Partnerem zagranicznym tych studiów MBA jest uczelnia Fachhoschule w Bielefeld (Niemcy). W maju 2018 roku ukończył szkolenie z zakresu Zarządzania Ryzykiem M_o_R i uzyskał międzynarodowe certyfikaty wydane przez uznaną w skali globalnej instytucję certyfikującą Axelos: M_o_R Foundation, M_o_R Practicioner, M_o_R Trener. W 2017 roku ukończył zorganizowany przez Związek Maklerów i Doradców w Warszawie Kurs na Doradcę Inwestycyjnego oraz odbył szereg innych kursów i szkoleń z zakresu bankowości, finansów, strategii inwestycyjnych stosowanych na rynkach kapitałowych.
Od maja 2016 roku Przewodniczący Rady Programowej, Kierownik Zakładu Innowacji w Międzynarodowym Instytucie Innowacji w Warszawie Nauka – Edukacja – Rozwój w Warszawie. Od października 2022 wiceprezes i Kierownik Centrum Studiów Strategicznych Kongregacji Przemysłowo-Handlowej Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej. W okresie od października 2018 do grudnia 2020 roku członek Rady Nadzorczej w Polskich Centrach Handlowo Usługowych S.A.. Pracował w instytucjach finansowych, w tym m.in. w bankowości komercyjnej w dziale kredytów. W 2004 roku ekspert zewnętrzny w Departamencie Wsparcia SAPARD i Funduszy Strukturalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od V.2009 roku członkostwo w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Od V.2017 członek wspierający Związku Maklerów i Doradców w Warszawie. Od IV.2022 członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Dr Dariusz Prokopowicz posiada bogaty dorobek naukowy, dydaktyczny i organizacyjny pracy w uczelniach wyższych, w których także zajmował różne funkcje administracyjne i organizacyjne (IX.2015 – IX.2016 Koordynator ds. promocji w Wyższej Szkole Warszawskiej z siedzibą w Otwocku, IX.2014 – IX.2015 Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Nauk Społecznych w Otwocku, IX.2013 – VIII.2014 Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, WSBiZ w Ciechanowie, X.2005 – VI.2006 Dyrektor Instytutu Ekonomii i Socjologii, PWSBiA w Warszawie). W okresie X. 2018 – IX. 2019 współpracował z Wydziałem Dziennikarstwa, Bibliologii i Informacji, Katedrze Technologii Informacyjnych Mediów Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie w zakresie dydaktyki i badań dotyczących zastosowania Big Data Analytics w analizie sentymentu przeprowadzanej na określonych zasobach danych pochodzących z zasobów Internetu.
Na bogaty dorobek naukowy składa się ponad 230 publikacji naukowych, w tym współautorstwo 3 podręczników akademickich, współautorstwo 3 monografii, autorstwo i współautorstwo ponad 200 artykułów naukowych i rozdziałów monografii, w tym kilkudziesięciu artykułów wysoko punktowanych. Cytowania publikacji naukowych dra Dariusz Prokopowicza: ponad 400 cytowań w publikacjach innych autorów, w tym kilkadziesiąt cytowań w publikacjach naukowych opublikowanych zagranicą. W 2022 r. otrzymał Nagrodę Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie za szczególne osiągnięcia w działalności naukowej.
Obszar naukowy zainteresowań i badań: kryzysy gospodarcze, polityka społeczno-gospodarcza, polityka monetarna, zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych, bankowość elektroniczna, bezpieczeństwo transferu danych niejawnych w teleinformatycznych systemach banków oraz w Internecie, zastosowanie nowoczesnych technologii teleinformatycznych w funkcjonowaniu instytucji finansowych, przedsiębiorstw i podmiotów publicznych, wykorzystanie zaawansowanych modeli analizy ryzyka działalności banków, kryzysy finansowe a działalność banków na tle analizy koniunktury krajowej i globalnej gospodarki, Big Data Analytics, Business Intelligence, zastosowanie technologii Przemysł 4.0/5.0 w działalności podmiotów gospodarczych, innowacje marketingowe na internetowych portalach społecznościowych, zrównoważony rozwój gospodarczy, zielona transformacja gospodarki, odnawialne źródła energii, zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji w ekonomii, finansach i zarządzaniu.
Wykaz dorobku publikacyjnego znajduje się tutaj:

Nr ORCID: 0000-0002-8546-2647
Obszar badawczy: stabilność makroekonomiczna, handel międzynarodowy

Nr ORCID: 0000-0003-2969-4926
Obszar badawczy: międzynarodowa polityka rolna
Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku (2006) i Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Gdyni (2008). Studiował na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach krajowego programu mobilności studentów „MOST”. Posiada dyplom niemieckiej uczelni Fachhochschule Kiel (Fachbereich Wirtschaft). Studia doktoranckie ukończył w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych uzyskał w 2018 r. Doświadczenie zawodowe zdobył w sektorze prywatnym i publicznym. W 2015 r. odbył staż zagraniczny w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie. Autor około 40 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz kilku rozdziałów w monografiach. Recenzent artykułów w kilkunastu czasopismach naukowych – polskich (m.in. Zagadnienia Ekonomiki Rolnej – Problems of Agricultural Economics, Annals of the Polish Association of Agricultural and Agribusiness Economists) i zagranicznych (m.in. Economies, Agricultural Economics – Zemědělská ekonomika, Agricultural and Resource Economics: International Scientific E-Journal). Autor ekspertyz dla Senatu RP. Członek Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu.
Na UKSW od 2019 r. W latach 2020–2022 kierownik kierunku ekonomia menedżerska (studia II stopnia).

Nr ORCID: 0000-0003-2657-9332
Obszar badawczy: przewaga konkurencyjna podmiotów gospodarczych
W Departamencie Badań i Rozwoju PGNiG podkreślił, że w kwestii wodoru musimy zejść na ziemię, a nawet pod ziemię. W opinii eksperta w transporcie natomiast już teraz ważną rolę mogą odgrywać silniki o wewnętrznym spalaniu używające wodoru jako paliwa.
Chodzi mi oczywiście o magazynowanie – podkreślił. – W Polsce taki projekt magazynowania energii w kawernach solnych prowadzi PGNiG. Dalej: skoro już magazynujemy surowiec to trzeba też go gdzieś dalej transportować. I tutaj wchodzi synergia z sektorem gazowniczym, czyli przesyłanie wodoru istniejącą infrastrukturą gazowniczą. To jest ciekawa perspektywa, jednak pytaniem otwartym pozostaje, czy ekonomiczna – zastanawiał się dr Bartosz Stachowiak.

Nr ORCID: 0000-0002-1919-3098
Obszar badawczy: rachunkowość finansowa i zarządcza, rachunkowość bankowa, finanse przedsiębiorstw
Doktor nauk ekonomicznych, wieloletni wykładowca akademicki i pracownik Instytutu Ekonomii i Finansów w UKSW (wcześniej Katedry Ekonomii i Zarządzania na Wydziale Zarządzania i Logistyki UTH w Warszawie). Promotor ponad 200 prac licencjackich i magisterskich z obszaru rachunkowości. Autorka i współautorka artykułów i publikacji (związanych z obszarem jej zainteresowań i działalności dydaktycznej) obejmujących: finanse (w tym przedsiębiorstwa i osobiste), rachunkowość finansową, bankową, zarządczą i osłonową oraz analizę finansową.

Nr ORCID: 0000-0001-6701-4691
Obszar badawczy: polski system podatkowy, rachunkowość finansowa, rachunkowość podatkowa
Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doktor nauk ekonomicznych. Zatrudniona na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie od 2017 r., na stanowisku adiunkta. Pracownik naukowo – dydaktyczny. Członek Polskiej Izby Biegłych Rewidentów. Wiceprzewodnicząca Okręgowej Komisji Rewizyjnej Oddziału Okręgowego w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Odznaczona srebrną i złotą odznaką „Zasłużony w Rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce”. Doświadczenie praktyczne – wieloletnia praca na stanowiskach kierowniczych w administracji państwowej i badanie sprawozdań finansowych różnorodnych podmiotów- wykorzystywane w kształceniu studentów UKSW.

Nr ORCID: 0000-0002-8511-8117
Obszar badawczy: finanse przedsiębiorstw, instrumenty wsparcia działalności przedsiębiorstw

Nr ORCID: 0000-0003-2817-9578
Obszar badawczy: ekonomia społeczna